Så kom Tyra´s første kuld hvalpe endelig til verden! Natten mellem fredag og lørdag (9. marts) fødte Tyra 6 små smukke og skønne hvalpe som alle storetrives og bliver passet på bedste vis af deres dygtige mor, som hurtigt fik lært hendes nye rolle som mor.
Det blev til 2 tæver og 3 hanner. De 2 tæver og 1 han er reserveret, men de 2 hanner søger deres nye familie som de er klar til at flytte ud til den 4. maj 2019
Desværre har vi mistet en lille han hvalp. Vi blev opmærksom på at han ikke trives og forsøgte at hjælpe ham, men han er desværre afgået ved døden. Vi er meget triste over dette, men må desværre også se det som naturens gang.
De 5 andre hvalpe storetrives og er nogle dejlige runde basser, som der er begyndt at komme lidt gang i, så nu nærmer tiden sig for at vi flytter dem ned i køkkenet og de bliver en stor del af hele familien
Nyeste kommentarer
08.08 | 09:16
Hejsa. Jeg kunne godt tænke mig at blive skrevet op til en hvalp 2023 (såfre...
15.07 | 10:18
Hej Morten. Vi har desværre ikke flere tævehvalpe ledige pt. Men du er vel...
12.07 | 20:03
Hej. Jeg er intraseret i en tæve hvalp. Har i flere tilbage? Mvh Morten
08.04 | 09:22
Hej,,, en pris på en hanlab venlig hilsen Lars